Az Airbnb név két tagból tevődik össze, az egyik az "airbed" szó, amely angolul felfújható matracot, avagy pótágyat jelent, a másik pedig a "bed & breakfast" – B&B vagy BnB (szó szerint: „ágy és reggeli”),...
Ingatlan-értékesítők szerint 2014 óta hirtelen megugrottak az ingatlanárak hazánkban. Mi ennek az oka? Tartós fellendülésről van szó vagy ismét egy lufit fújtunk? Az ingatlanbefektetések lehetőségei és veszélyei...
Budapesti ingatlanpiac: ez már a Kánaán vagy csak egy lufi?
Az utóbbi hónapokban számtalan cikk jelent meg a magyar sajtóban arról, hogy Budapesten az egekig ugrottak az albérletárak. Tapasztalhattuk is, ha van a rokonságunkban budapesti albérletkereső.
Általánosan elmondható, hogy feltámadt az ingatlanpiac, azonban az albérletek díjai még sokkal meredekebben emelkedtek. 2014 decemberében még átlagosan 20%-os áremelkedésről volt szó, 2015 tavasszal már 40-50%-ot láthattunk.
Érdemes-e most az ingatlanpiacba fektetni?
Ha befektetési vagy pénzkereseti célból tanulmányozzuk ezt a piacot, akkor először is meg kell keresnünk ennek a hirtelen, nagymértékű emelkedésnek az okát.
Egyik okként említik a szakértők, hogy az alacsony kamatok megkönnyítik a kisbefektetők ingatlanvásárlásait, ők pedig gyakran pont azért vásárolnak lakást, hogy aztán kiadják azt. Sőt, ezeket a befektetőket az alacsony kamatok egyenesen belehajszolják is a lakásvásárlásba, hiszen így tudnak nagyobb hozamot elérni a befektetett tőkéjükre. Közben a „house-flipping”-gel foglalkozó befektetők is visszatértek, azaz olyan személyek, akik nem kiadni akarják a lakásukat, hanem – a tovább növekvő ingatlanárakban bízva – néhány évvel később nyereséggel túladni rajtuk.
Az ingatlan- és albérletdrágulás legfőbb okát azonban legtöbben az Airbnb közelmúltbeli megjelenésében látják.